20. listopadu 202420% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP
Máte firmu a chcete se ujistit, že vaše pracoviště je bezpečné a v souladu se všemi právními předpisy? Teď máte jedinečnou příležitost využít 20% slevu na roční balíček …
Každá fyzická či právnická osoba nebo živnostník musí mít ze zákona, vztahujícího se k BOZP, zajištěnou požární ochranu (PO). Dodržování bezpečnostních předpisů a norem v oblasti požární ochrany pak stanovuje přímo zákon č. 133/1985 Sb., české národní rady o požární ochraně.
V rámci požární ochrany musí každý podnikatelský subjekt zařadit své pracoviště do jedné ze tří kategorií podle daného rizika nebezpečí vzniku požáru. Existuje kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí, se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Zaměstnavatel je poté povinen dodržovat bezpečnostní předpisy, které plynou z konkrétního zařazení do rizikové kategorie, a které se vztahují přesně k jeho podnikatelské činnosti.
Jedním ze základních dokumentů požární ochrany je požární poplachová směrnice, která vymezuje činnosti zaměstnanců a dalších osob na pracovišti v případě vzniku požáru. Konkrétně informuje o tom, jak při požáru postupovat, jak ho ohlásit či jak se ho pokusit uhasit. Směrnice musí být dobře viditelná a přístupná. Je proto důležité ji vyvěsit zejména k východům, únikovým cestám, na schodiště a chodby, kde bude na očích nejen zaměstnancům firmy, ale také různým návštěvám, technikům, řemeslníkům apod.
Poplachová požární směrnice je stanovena zákonem o požární ochraně a vztahuje se na všechny podnikatele, kteří vykonávají svou činnost se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím. Zaměstnavatelé bez zvýšeného požárního nebezpečí sice tuto povinnost nemají, přesto však musí mít vyvěšena alespoň důležitá čísla tísňového volání.
Požární poplachovou směrnici upravuje § 32 zákona č. 246/2001 Sb., o požární prevenci a měla by obsahovat:
Jednou za rok se pak formou cvičného požárního poplachu testuje účinnost opatření uvedených v poplachové požární směrnici. Před každým zahájením se cvičení musí nahlásit na operační středisko hasičského záchranného sboru příslušného kraje.
Evakuační plán představuje dokument, který definuje a upravuje bezpečnostní opatření a pokyny, jak postupovat v případě evakuace osob, zvířat a majetku v důsledku vzniku mimořádné události. K té dochází například při vzniku požáru, povodní, zemětřesení, úniku plynu, výbuchu apod.
Vedle evakuačního plánu existuje také požární evakuační plán. Rozdíl je pouze v tom, že je součástí dokumentace požární ochrany a vychází z § 33 zákona č. 246/2001 Sb., o požární prevenci. Požární evakuační plán pak definuje způsob, jak postupovat při evakuaci osob, zvířat a majetku v případě vzniku požáru nebo v důsledku jeho ohrožení.
Další novinky v oblasti BOZP a PO:
V nejisté době pracuj v jistém oboru, BOZP = JISTOTA. Kontroly ze strany státu tady jsou a budou v každé době. Ty naopak pomáháš s řešením a ochranou podnikání.Pracuj s jedničkou na trhu!