V čem vám pomůže správně vypracovaný traumatologický plán?

Ať už dojde k nějakému lehčímu, či naopak těžšímu poranění, je vhodné mít jakousi berličku, o kterou se můžete v případě potřeby opřít. V tu chvíli oceníte vhodně a správně zpracovanou směrnici věnovanou traumatologickému plánu přímo na míru vašemu podnikání. Co vše by měla obsahovat, si dnes představíme.

Jednotlivé body

V takovéto správně zpracované směrnici nalezneme následující body a konkrétní postup pro jednotlivé typy poranění a jejich stupně závažnosti. V každé podkapitole naleznete co dělat, jaký postup zvolit, kdy je a kdy není nutno zavolat lékaře. Přílohou je i seznam důležitých telefonních čísel, kniha úrazů a záznam o úrazu.

1.      První pomoc

Traumatologický plán obsahuje postupy pro vykonání první pomoci (ať už uvedení do správné polohy atd.), a to v nejrůznějších situacích, při:

  • zásahu proudem,
  • bezvědomí,
  • popálení,
  • krvácení,
  • zlomeninách,
  • při šoku,
  • poranění očí,
  • při otravě oxidem uhelnatým, jedy nebo chemickou látkou.

Vždy zde najdete, jak zabránit dalšímu poranění a v jakém pořadí první pomoc poskytovat.

2.      Umělé dýchání

Ve směrnici naleznete, kdy a jak vykonat umělé dýchání, tzn. jak začít, do jaké polohy zraněného uvézt, jak samotné umělé dýchání provádět, v jakém intervalu, do kdy jej provádět a kdy již nastupuje nepřímá masáž srdce.

3.      Nepřímá masáž srdce

V případě potřeby nepřímé masáži srdce obsahuje směrnice i návod na toto. Kromě toho, stejně jako s umělých dýcháním, zde najdete, kdy nepřímou masáž srdce aplikovat, jakým způsobem, na co během masáže nezapomínat, jak komunikovat s lékaři, co udělat nejdříve apod.

4.      Stručné shrnutí postupu při záchraně

I když se to snadněji řekne, než udělá, během záchrany lidského života je nutné zachovat chladnou hlavu, nepanikařit, jednat rychle a účelně. V této podkapitolce se dozvíte, jak byste během záchrany měli postupovat, na co byste neměli zapomínat.

5.      Zlomeniny

  • rukou,
  • nohou,
  • kostí hlavy,
  • páteře,
  • pánve.

Plán pamatuje i na zlomeniny, ať už je to na jakékoliv části těla. Naleznete zde, jak poznat, zda se jedná o zlomeninu a jak danou zlomeninu ošetřit.

6.      Cizí těleso v oku, jeho poleptání, tupé poranění, nebo tržné poranění víčka

Ve směrnici se také nalézá postup při poranění očí, ať už jde o cizí těleso v něm, poleptání, tupé poranění oka, či poranění víčka. Pro každý případ je zde sepsán postup krok za krokem, jak postupovat, na co nezapomenout a jak zranění případně ošetřit.

Mít jej vypracován, nestačí. Musíte proškolovat!

Tato směrnice je poměrně zásadní a pojednává o zásadních věcech, často rozhodujících mezi životem a smrtí. Nepodceňujte důležitost a nechte si vypracovat kvalitní komplexní traumatologický plán. Zejména byste neměli zanedbat školení na tuto směrnici, aby zaměstnanci měli danou problematiku v podvědomí.

Pokud chcete mít jistotu, že máte vše v pořádku, obraťte se na odborníky. Se zajištěním bezpečnosti práce na pracovišti a vše, co k ní patří, vám pomůže společnost EXTÉRIA, která poskytuje služby v oblasti BOZP a PO už přes 10 let. Neváhejte proto a kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a my se vám obratem ozveme.

Přečtěte si další informace z oblasti BOZP a PO, které by vás mohly zajímat:

Související články:

20% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP

Máte firmu a chcete se ujistit, že vaše pracoviště je bezpečné a v souladu se všemi právními předpisy? Teď máte jedinečnou příležitost využít 20% slevu na roční balíček …

20% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku