20. listopadu 202420% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP
Máte firmu a chcete se ujistit, že vaše pracoviště je bezpečné a v souladu se všemi právními předpisy? Teď máte jedinečnou příležitost využít 20% slevu na roční balíček …
Provádět pracovnělékařské prohlídky stanovuje zaměstnavatelům přímo zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Jedná se o základní vyšetření, jehož obsah se odvíjí od rizik ohrožení zdraví a rizikových faktorů pracovních podmínek, nebo když jde o mimořádnou prohlídku ze strany rozhodnutí orgánu veřejného zdraví.
Vstupní pracovnělékařská prohlídka je úplně první prohlídkou, kterou nový zaměstnanec musí podstoupit ještě před nástupem do práce. Provést se musí i v případě, že zaměstnanec přechází na jinou pracovní pozici, u které se liší pracovní podmínky. Pracovní smlouvu je možné uzavřít ještě před absolvováním lékařské prohlídky. Pokud se ovšem potvrdí zdravotní nezpůsobilost nastupujícího zaměstnance, ke vzniku pracovního poměru nedojde.
Nezapomeňte také na periodická opakování pracovnělékařské prohlídky. Její opakování stanovují kategorie práce. U té nejběžnější se prohlídky opakují jednou za šest let, ve věku nad 50 let zaměstnance je pak povinné opakování prohlídky každé čtyři roky. U nejrizikovější 4. skupiny se provádějí pracovnělékařské prohlídky jednou za rok.
V případě podezření na změnu zdravotní způsobilosti zaměstnance, nebo pokud dojde ke zvýšení míry rizika při práci, může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci mimořádnou lékařskou prohlídku. Tu může nařídit také při delším přerušení výkonu práce na dobu trvající déle než osm týdnů (kromě první pracovní kategorie), při úrazech s těžkými zdravotními následky a z jiných důvodů nepřítomnosti v práci delších než šest měsíců. V takových případech jde většinou o mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Navíc pokud má zaměstnavatel jakékoliv pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance, může ho kdykoliv vyslat na mimořádnou zdravotní prohlídku. Ta musí proběhnout do pěti dnů od ukončení přerušení výkonu práce.
Pří výstupní prohlídce se vydává potvrzení o provedení lékařské prohlídky (pozor, nejedná se o lékařský posudek). V některých případech je výstupní prohlídka dokonce povinná. Jedná se o případ zaměstnanců z rizikových pracovních kategorií 2, 3 a 4. Dále u zaměstnanců po pracovním úrazu s předpokládaným zhoršením zdravotního stavu, u zaměstnanců s uznanou nemocí z povolání, při ohrožení nemocí z povolání a při převedení na práci se sníženou mírou rizika.
Přečtěte si další užitečné tipy v oblasti BOZP a PO:
V nejisté době pracuj v jistém oboru, BOZP = JISTOTA. Kontroly ze strany státu tady jsou a budou v každé době. Ty naopak pomáháš s řešením a ochranou podnikání.Pracuj s jedničkou na trhu!